
Cveće koje se samorasejava u bašti
Biljke koje se same rasejavaju mogu biti sjajan dodatak bašti. One po precvetavanju i pretvaranju u seme, umesto vas obave posao razmnožavanja, tako ne morate da skupljate seme i sejete ih ponovo. Jednom ih posejete i one dalje nastavljaju same. U cveće koje se samorasejava spadaju na prvom mestu jednogodišnje ili dvogodišnje vrste, ali i perene.
Kod samorasejavajućeg cveća životna priča ide ovako. Kad je seme zrelo, pada oko njih ili se raznosi okolo po bašti i dvorištu, klija čim su uslovi za to odgovarajući i dalje raste i cveta da bi opet odlazilo u seme i sve ispočetka. Morate ih držati na oku, jer ove biljke su svojeglave i rade po svom. Pojavljuju se gde hoće i često na mestima koje vam se čine nemogućim. Tamo gde vam ne odgovara da budu samo ih uklonite, presadite ili poklonite nekom. Još jedna stvar u vezi sa njima je da mogu menjati boju, tu onda imamo taj efekat iznenađenja sa njima svake godine.
Sve ovo gore u vezi sa samorasejavanjem važi pod uslovom da im odgovara stanište. Ako su srećni u vašoj bašti, onda će se rado širiti. Dajte im slobodu i učiniće da bašta izgleda prirodnije i pomalo divlje.
Lista jednogodišnjeg i dvogodišnjeg cveća koje se samorasejava:
Zevalica ili Antirinum
Alisum (Lobularia maritima)

Prkos

Iberis
Boranija (Borago officinalis)
Eringijum
Kalifornijski mak (Eschscholzia californica)
Različak (Centaurea cyanus)
Digitalis (Digitalis purpurea)

Lunarija ili Mesečarka (Lunaria annua)
Nasturtium ili Dragoljub (Tropaeolum majus)
Nezaboravak (Mysotis sylvatica)
Opijumski mak (Papaver somniferum)
Neven (Calendula officinalis)
Suncokret (Helianthus annuus)
Stipa teneussima-ukrasna trava
Verbena brazilska (Verbena bonariensis)
Kosmos (Cosmos bipinnatus)
Perene koje se samorasejavaju
Najbolje za samorasejavanje su jednogodišnje cvetnice ili dvogodišnje koje rastu brzo i cvetaju obilno već sledeće godine. Dok višegodišnjim cvetnicama koje se samorasejavaju treba više vremena, u proseku dve do tri godine dok se dobro ukorene i krenu sa cvetanjem. Takođe, višegodišnje cveće se manje samorasejava od jednogodišnjih. U perene koje se samorasejavaju spadaju: zvončići (Campanula spp.), devojačko srce ili dicentra, kandilica, kukurek, virak ili alhemila (Alchemilla mollis -višegodišnja).
Saveti za negu samorasejavajućeg cveća
- Posejati ih prvi put na mesto koje odgovara cveću koje ste odabrali, da li je za sunčan ili polusenovit položaj, obratite pažnju na visinu i biljke okolo.
- Označite mesto gde ste ih posejali kako biste znali kad krenu sa nicanjem da ih prepoznate i razlikujete od korova.
- Kontrolišite da nisu pregusto nikli ili krenuli da se šire ka susednim biljkama. Višak sejanaca samo pažljivo povadite i presadite negde drugde ili poklonite.
Sve što treba da uradite…
Da biste imali ove pomoćnike u bašti, trebate prvo da nabavite takvo cveće, drugo, kad procveta ostavite nekoliko da se osuši da bi stvorilo seme i pod tri- to je to. Ovo dođe kao automatizacija bašte ako ćemo biznis jezikom :). Uz to što samo radi umesto vas i daje prirodniji izgled bašti, ne traži negu ili vrlo malo, raste i na mestima gde druge biljke ne mogu, njih vole i oprašivači. Sve bolje do boljeg. Ako se baš opuste i krenu u osvajački pohod po bašti, samo isčupajte tamo gde smetaju.
Kad sadite, odaberite cveće koje vam se baš dopada, pa i ako se širi previše, možete mu ,,pogledati kroz prste”.
U mojoj baštici najviše se samorasejava kandilica, ljubičasti zvončići, starinske petunija, ladolež i peruanski noćurak. Uvela bih i poneku divlju vrstu da se slobodno samorasejava po bašti. Ako su vam se dopada ideja o baštovanskim pomoćnicima u vidu ovih ,,cvetnih divljaka”, znate šta vam je činiti. Sow once, enjoy forever!
Update 2021- Od kako sam prvi put sejala kosmos, ova jednogodišnja cvetnica je ubedljivo najbolja kad je u pitanju samorasejavanje. Nema gde je nema i morate je premeštati ako je ima previše ili na mestima gde je niste planirali. Uz nju, divlja šargarepa takođe se uspešno i obilno samorasejava, delfinijum stare i nove vrste, najgela ili mačkov brk, suncokret isto (njega uklonite ako negde smeta ili zaklanja drugo niže cveće što pre dok se ne razjača).
Preporuke za čitanje u vezi sa sejanjem i semenom:
U slučaju da želite da seme sačuvate, pa sami posejete gde hoćete na proleće ili jesen, možete pogledati ove tekstove o sejanju cveća: Sejanje cveća u zatvorenom prostoru korak po korak, Sejanje cveća na otvorenom u proleće . O sakupljanju i čuvanju semena, pisala sam ovde Skupljanje semena i čuvanje
Hvala na čitanju!
Pišite dole šta se samorasejava u vašoj bašti, baš me zanima.
Šaljem veliki pozdrav 🙂

One Comment
Cvecka
Dikino oko, neven, zevalica, kadifica,prkos, cak i vinka ali ne dospe da procveta.